SCENARIUSZ ZAJĘĆ. Cel ogólny:-uwrażliwianie dzieci na krzywdę zwierząt i możliwość niesienia im pomocy;-rozwijanie zainteresowań przyrodniczych;-organizowanie w przedszkolu obchodów świąt nietypowych; Cele szczegółowe: Dziecko:-poznaje informacje nt. jeży (wygląd, odżywianie, zagrożenia, pożyteczne działania tych zwierząt
4. "Kolorowe kropki"- zabawa dydaktyczna. Rozdajemy dzieciom plansze do kodowania i wyjaśniamy, że teraz będziemy pomagać kropeczkom wrócić na właściwe miejsca. Trzeba ułożyć je na planszy wg koloru i liczby. Prezentujemy dwa układy pierwszego rzędu na dużej planszy zawieszonej na tablicy.
Zabawę powtarzamy kilka razy, aż wszystkim grupom uda się ułożyć obrazki. 5. "Zmysły" - Dopasowywanie nazw zmysłów do odpowiadających im części ciała. 6. "Pięć zmysłów" - zabawa ruchowo - naśladowcza do piosenki. 7. Wiersz B. Szelągowskiej „ Oczy”. Zielona trawa, niebieskie niebo, Piękny czerwony kwiat.
Wyślij komentarz. Koncert jesienny – gotowy scenariusz uroczystości i zajęć w przedszkolu lub szkole do pobrania i do druku za darmo. Wiersze i piosenki do wykorzystania.
Zmysł słuchu - konspekt zajęć w przedszkolu. Nasze uszy słyszą świat. 1. Zabawa taneczna do piosenki "Pięć zmysłów". 2. "Słuch"- słuchanie modyfikowanego wiersza (oryginał: źródło) najpierw pojedyncze głosy, potem chóru brzmienie. tak dzień po dniu, tak dokładnie znam te dźwięki wszystkie.
Przebieg zajęć: 1. „Chodźcie wszyscy tu do koła”- zabawa muzyczna. Nauczyciel odtwarza piosenkę w trakcie której, dzieci formują koło. Chodźcie do mnie dzieci, bawić się wesoło-. Złapmy się za ręce i utwórzmy koło. 2. „Dzień dobry dzieci”- zabawa powitalna. Dzień dobry dzieci dzieci machają do siebie.
. SCENARIUSZ IMPREZY „ Halloween ” Prowadzące:Ilona Szczech Jolanta Wrzosek Grupy:6 latki , ,, 0’’ Cele operacyjne: dziecko - wie skąd wywodzi się tradycja zabawy Halloween, - integruje się podczas wspólnych zabaw , - bierze aktywny udział w zorganizowanych konkurencjach, - wie, ze nie zawsze jest się wygranym, gratuluje wygranej koledze . Pomoce dydaktyczne: - nadmuchane balony, - pisaki, kartki formatu A4, - karteczki, igły do przekuwania balonów, - dynie, - ciasteczka, - jabłka, - miska z wodą, - wieszaki, jajka, - duże łyżki. Przebieg zabawy: 1. Konkurs rysunkowy. Potrzebne są nadmuchane balony ( tyle, ile jest uczestników zabawy) oraz pisaki. Zadaniem dzieci jest narysowanie na balonach twarz straszydła. Autor najbardziej strasznego wygrywa konkurs. 2. Przejdź przez bagno Do konkursu są potrzebne dwie kartki . Zadaniem dziecka jest przejść całą długość sali stąpając tylko po kartkach. W tym celu po wykonaniu jednego kroku trzeba się schylić, podnieść kartkę z tyłu, przełożyć ją przed siebie i wykonać kolejny krok. I aż do wyznaczanego punktu. Dziecko, które postawi nogę na podłodze poza kartką zostanie ,, wciągnięte’’ do bagna. Wygrywają te osoby, którym udaje się wykonać zadanie bezbłędnie. 3. Balony z zadaniami. Do balonów zostają włożone karteczki z zadaniami dla dzieci, uczestnicy zabawy przekuwają balony i wykonują zadania z kartki, bądź zgadują hasła zagadek. Za prawidłowe rozwiązanie zagadki i zadania, dziecko otrzymuje małą nagrodę. Zabawa taneczna. 4. Zabawa w chwytanie smakołyków. · Zadaniem dzieci jest chwytanie zębami ciasteczek zawieszonych na wieszakach, uczestnik nie może pomagać sobie rękoma. Wygrywa to dziecko, które jako pierwsze zje ciastko. · W misce z wodą znajdują się jabłuszka, zadaniem dzieci jest schwytanie zębami jabłek z wody. Wygrywa ten uczestnik, który jako pierwszy wyłowi jabłko. 5. Rzut dynią, czyli pojedynek siłaczy. Zadaniem przedszkolaków jest turlanie po podłodze dynią jak najdalej, z wyznaczonego miejsca. Wygrywa ten, kogo dynia zatrzyma się najdalej. 6. Wyścigi z jajkami. Dzieci podzielone na zespoły, otrzymują dużą łyżkę oraz surowe jajko. Zadaniem jest niesienie jaka na łyżce w taki sposób, by nie spadło jajko na podłogę. Wygrywa ta drużyna, która bez problemu przeniesie jajko. Zabawa taneczna. Zakończenie zabawy Halloween.
Katalog Aleksandra Rak-Gozdek, 2011-05-05TomaszówZajęcia przedszkolne, ScenariuszeOBCHODY ŚWIĘTA HALLOWEEN SCENARIUSZ OBCHODÓW ŚWIĘTA HALLOWEEN W PRZEDSZKOLU CELE: 1. rozbudzenie zainteresowań poznawczych innymi krajami, 2. Zapoznanie dzieci ze zwyczajem obchodów święta Halloween 3. Integracja wszystkich dzieci z przedszkola poprzez wspólną zabawę 4. Zapoznanie z podstawowymi wyrazami w języku angielskim: witch, cat, bat, spider, trick or treat, pumpkin ŚRODKI DYDAKTYCZNE Ilustracje związane ze świętem, szablony dyni dla dzieci, papier toaletowy, dynie, jabłka i inne owoce, żelki, balony, miednica z wodą, sok z cytryny, prześcieradło. PRZEBIEG: wszystkich dzieci i zaproszenie do obejrzenia mapy Europy w wersji dla dzieci (bogato ilustrowana). Wspólne oglądanie mapy, odszukiwanie na niej Polski oraz innych krajów. Odszukanie i wskazanie na mapie Wielkiej Brytanii. do Wielkiej Brytanii-Lot do Londynu – ilustracja ruchowa lotu samolotu (start z przysiadu, zapięcie pasów (skrzyżowanie rąk ) lot - bieg z wyciągniętymi w bok ramionami, spoglądanie przez okna samolotu -na lewo, na prawo- lądowanie – przysiad itp.). na lotnisku w Londynie - stojąc w kręgu ramię przy ramieniu, trzymając się za ręce przesyłamy iskierkę (nauczycielka albo wybrane dziecko lekko ściska dłoń kolegi stojącego po jego prawej stronie, ten przekazuje uścisk następnemu - powitanie jest zakończone kiedy uścisk dojdzie do osoby, która pierwsza wysłała iskierkę.) dzieci z brytyjskim zwyczajem obchodów święta Halloween Jak głosi tradycja, w Halloween - wigilię Wszystkich Świętych, czyli w nocy z 31 października na 1 listopada - na ziemi pojawią się duchy, zjawy i czarownice. A na pewno pojawiają się przebrane za nie dzieci, a często także dorośli. "Zabawa w duchy" – wybieramy po 1 osobie wychodzą na korytarz- pozostali zostają w po kolei przebieramy dzieci w białe prześcieradło, tak by nie było widać ubrania. Dziecko wchodzi do pokoju i mówi: "uhuuuuu", a reszta ma zgadywać kto jest tym duchem. Na ulicach Londynu spotkać można osoby w spiczastych kapeluszach czarownic, czarnych pelerynach hrabiego Draculi, czy noszące przy sobie, także na przykład plastikowe widły. Przyjął się także amerykański zwyczaj chodzenia przez grupy dzieci - poprzebieranych za wampiry, wiedźmy, potwory, czy nietoperze -do domów sąsiadów. Dzieci wykrzykując tradycyjną formułkę "trick or treat" - "sztuczka albo poczęstunek" domagają się słodyczy. (wszyscy powtarzają). My jesteśmy straszne zmory, Bardzo groźne z nas upiory, Jeśli nie chcesz się nas bać, musisz nam cukierka dać. Nieodłącznym symbolem tego święta jest także wydrążona dynia z otworami najczęściej w kształcie twarzy ze świecą w środku. Z dyni robią lampiony tzw. Jack–o-lantern i wystawiają je przed domem. Dynia na halloween jest stosunkowo prosta do przygotowania - w tym celu należy ostrym nożem odciąć górę owocu, wydrążyć ją łyżką, wyciąć otwory i gotowe. zabawa badawcza „poznajemy dynię” – kształt, wielkość, co jest w środku, smak i co można z niej zrobić (zupę, dżem, marynatę itp.), wspólne wykonanie lampionu z dyni (każda grupa z panią), wydrążanie miąższu dyni przez dzieci, przeliczanie pestek, rysowanie twarzy na dyni, wycinanie części twarzy na dyni (dorosły) Z Halloween związane jest wiele zabaw. 5.”Łapanie jabłek” (boobing for apples), za pomocą zębów należy wyłowić pływające w wannie lub jabłka. (5 i 6 latki- po 2 osoby chętne) 6. Próba zjadanie bez pomocy rąk wiszących na nitkach ciastek (żelki)-dla każdej grupy 7.„Mumia” -zawijanie papierem toaletowym całego ciała na czas-konkurencja dla wszystkich grup (5 min). Każda z grup wybiera spośród siebie przyszłą "mumię". Na znak członkowie grupy owijają swoją "mumię" papierem toaletowym. Zwycięża ta grupa której udaję się to zrobić wcześniej. 8. Konkurencja z balonami -dzieci z dwóch grup siadają w rzędach i podają sobie „górą” balon. 9. SOCZEK SMOCZEK -Konkurencja polega na wypiciu za jednym razem porcji soku z cytryny. Nie można skrzywić się i pluć. ( dla każdego dziecka z grupy i pani) 10. KRZYK ROZPACZY -Konkurencja polega na wydaniu najbardziej przerażającego, rozpaczliwego, donośnego krzyku. Widownia nagradza brawami za najlepsze okrzyki. 11. W noc halloween odbywają się parady przebierańców i przyjęcia kostiumowe. Pokaz Mody - Halloween- zaprezentowanie się dzieci w strojach Halloween. Bal- nauka hasła: Hurray! Hurray! It's Halloween today! 12. Powrót do Polski – lot na miotłach (wykorzystanie wszystkich dostępnych w przedszkolu mioteł i szczotek do zamiatania). - „Pajęczyna”- rzucając kłębek włóczki między sobą dzieci tworzą pajęczynę - „ Rzut do celu”- próba trafienia piłką w duża dynię 13. Zwiedzanie okolicznych domów i zbieranie cukierków – zwyczaj „trick or treat (poczęstunek albo psikus) Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.
Magazyn specjalny 2014 Zamów ten numer Dzień dość kontrowersyjny, ale coraz chętniej obchodzony w przedszkolach. To dobra okazja do zorganizowania spotkania bazującego na kulturze anglosaskiej, ale niekoniecznie na symbolach, które dla dzieci mogą być wręcz przerażające. Zachowując w tej kwestii wyważenie można przygotow... więcej Ten plik można pobrać za pomocą przelewu ( PLN brutto) lub za pomocą pobrań dołączanych do miesięcznika BLIEJ PRZEDSZKOLA.
Badanamu – 1 lekcja języka angielskiego z POLSAT JimJamWitajcie w Akademii Badanamu! Wpadające w ucho piosenki, proste rymowanki, sympatyczni bohaterowie i duża dawka dobrej zabawy – to sprawdzony przepis na naukę angielskiego. Dzięki edukacyjnej serii „Badanamu” emitowanej na kanale POLSAT JimJam, dzieci łatwo przyswoją podstawowe słownictwo związane z rodziną, żywnością czy zwierzętami. Tymczasem bohaterowie serii – Miś Bada, sówka Abby i Mimi – […] Więcej Bal na Wyspie Tańczących BamboszyJedna z nauczycielek prowadzących bal zwraca uwagę dzieci na leżącą w kącie sali butelkę, w której znajduje się list. Czyta list, w którym król wyspy Tańczące Bambosze zaprasza wszystkie dzieci do swojego roztańczonego królestwa. Uczestnicy balu wsiadają do samolotu… Więcej Karnawałowa podróż przez kontynentyAzja, Afryka, Europa, a może Ameryka? Czy te wszystkie kontynenty uda się odwiedzić dzieciom podczas jednego balu karnawałowego? Sprawdźmy! Więcej Bal Czarodziejek i CzarodziejówPełen magii i czarów scenariusz balu karnawałowego dla dzieci. Czarodziejska zabawa karnawałowa dla maluchów to wspaniała przygoda! Więcej W krainie dnia i nocy – bal karnawałowyW krainie dnia i nocy czyli biało-czarna zabawa karnawałowa czyli scenariusz zabawy karnawałowej dla dzieci z motywem zmieniających się pór dnia oraz dwiema prowadzącymi – Panią Dzień i Panią Nocą. Więcej Światowy bal przebierańców. Scenariusz zabawyCelem głównym balu jest czerpanie radości z tańca, zabaw tanecznych i – oczywiście – niezapomniana zabawa! Więcej Bal Karnawałowy Wyspa SkarbówMotywem przewodnim balu jest tytułowa Wyspa Skarbów. Zabawa polega na tym, że przez cały czas trwania imprezy dzieci będą miały do wykonania konkretne zadania, będą musiały odnajdować skarby, zdobywać punkty. Kolejne konkurencje będą pojawiały się co kilkanaście, kilkadziesiąt minut (w zależności od tego, jak długo będzie trwał bal) a między nimi będą tradycyjne tańce przy muzyce, spożywanie drobnych przekąsek. Więcej Bal piracki dla dzieciPełen emocji i przygód zabawy dla małych piratów! Poszukiwanie skarbów, szanty i pirackie smakołyki. Taki bal stanie się wydarzeniem roku 🙂 Więcej Poszukiwacze skarbów – scenariusz zabawyNa początku każde z dzieci wybiera sobie jakiś pirackie imię: np. Krwawy John, Jednoręki Bill, Henry Nożownik, Robin Czarnobrody, Jim Odważny, Max Litościwy… Więcej Karnawałowy czas – do zabaw zaprasza nasW tym scenariuszu balu karnawałowego dla przedszkolaków wykorzystano zabawy muzyczno – ruchowe z elementami muzykoterapii z zastosowaniem pięciu etapów sesji muzykoterapeutycznej. Więcej Bal karnawałowy z przedszkolakami i rodzicamiTak zorganizowana i przygotowana zabawa karnawałowa jest wspaniałą zabawą dla wszystkich jej uczestników. Dzieci mają wiele radości wynikającej z konkursów i wspólnych zabaw z rodzicami. Rodzice lepiej się poznają między sobą, poznają personel przedszkola oraz w atmosferze radości spędzają czas ze swoimi pociechami. Jest to wspaniały czas do przełamanie ewentualnych zahamowań lub barier w relacjach: „rodzic – nauczyciel”. Więcej Bal karnawałowy przedszkolakaBal to dla każdego przedszkolaka ogromne przeżycie. Przedstawiamy kolejną propozycję zabaw i karnawałowych swawoli dla wszystkich przedszkolaków! Więcej Bal karnawałowy – Czarodziejskie MoceRadosna zabawa w towarzystwie czarodziejskich mocy to coś, co przedszkolaki lubią najbardziej. Już dziś zapraszamy więc na bal karnawałowy! Więcej Bal karnawałowy w przedszkoluBalony, konfetti, bibuła i małe co nieco. To wszystko przyda się na balu karnawałowym. Ale bal nie odbędzie się bez przedszkolaków! To ich energia i gotowość wspaniałej zabawy sprawią, że tegoroczny karnawał zostanie w pamięci na długo. Jak przygotować niezapomnianą zabawę dla dzieci? Sprawdźcie! Więcej Przygody z głoską. Scenariusz zajęćScenariusz zajęć świetlicowych „Przygody z głoską [s]”. Więcej Moja ulubiona zabawka. Zajęcia grupowe z elementami socjoterapiiZabawy rozluźniające, odprężające i skłaniające do myślenia i wypowiedzi oraz zabawy na dotyk. Więcej Moja wymarzona laurka dla MamyScenariusz zajęć świetlicowych, na których dzieci stworzą laurkę z okazji Dnia Mamy. Więcej Mój Przyjaciel MiśWstępem do zajęć lub pierwszą częścią może być „lekcja” podczas której dzieci mają okazję zapoznać się z historią pluszowego misia oraz krótką prezentacją bajkowych postaci. Więcej Moje zdrowie – mój skarb. Turniej wiedzy o zdrowiuScenariusz zajęć świetlicowych dotyczących wiedzy o zdrowiu i kształtowania prozdrowotnych nawyków u dzieci. Więcej Zabawy na przyjęciu urodzinowymUrodziny to ważne wydarzenie w życiu każdego dziecka. Bardzo modne stało się świętowanie tego dnia na salach zabaw lub podczas profesjonalnie przygotowanych zajęć i warsztatów. Może jednak warto pokusić się o samodzielną organizację przyjęcia urodzinowego dla dziecka? To, jak ono się wypadnie, zależy w dużej mierze od rodziców. Wystarczą dobre chęci i ciekawe pomysły. Jeżeli podejdziemy do tego zadania z sercem, urodziny na pewno się udadzą. Więcej Wyspa Wielkanocna. Scenariusz zajęćScenariusz zajęć dla dzieci w wieku wczesnosnoszkolnym: „Wyspa Wielkanocna” – Dekorowanie wyspy świątecznymi elementami. Więcej Radzenie sobie w sytuacjach przemocyRadzenie sobie w sytuacjach przemocy. Scenariusz zajęć świetlicowych dla dzieci z pierwszych klas szkoły podstawowej. Więcej Walentynkowe spotkanieScenariusz zabawy dla dzieci z okazji Walentynek. Zajęcia w świetlicy. Więcej Walentynki na wesołoScenariusz walentynkowej zabawy dla dzieci. Więcej
Temat: Mieszkańcy łąki-utrwalanie umiejętności posługiwania się liczebnikami głównymi w zakresie sześciu. Cele ogólne: zapoznanie z mieszkańcami wiosennej łąki aktywizowanie myślenia, rozwijanie umiejętności liczenia, ćwiczenie orientacji przestrzennej-utrwalanie pojęć: na, pod, obok, nad rozwijanie sprawności manualnej Cele operacyjne: Dziecko: wypowiada się na temat wiosennej łąki umie nazwać owady potrafi z uwagą słuchać nauczyciela potrafi dokonać analizy wyglądu owadów potrafi przeliczać liczebnikami głównymi w zakresie 6 zna kolory: żółty, niebieski, czerwony, zielony Forma pracy: indywidualna, grupowa, w parach Metoda: pokaz, objaśnienie, rozmowa, metoda ćwiczeń i zadań Pomoce i materiały dydaktyczne: wiersz I. Salach „Łąka”, piosenka „Kropki biedronki” (z programu „Mama i Ja”), obrazek przedstawiający wiosenną łąkę, płyta z nagraniami muzyki klasycznej, obrazki owadów: pszczoła, motyl, biedronka, kolorowe kawałki bibuły, sylwety na patyczkach : żaba ,bocian, cykada, motyl, pszczoła, zestaw kółek dla każdego dziecka (2 czerwone, 5 czarnych), zielony liść z papieru, czarne kredki. Przebieg zajęcia od wysłuchania fragmentu muzyki klasycznej- „Poranek” Edwarda Grieg wprowadzenie do tematu zajęć, wyciszenie dzieci. wiersz I. Salach „Łąka” Łąka tylu ma mieszkańców zwierząt , roślin kolorowych Tu motylek , a tam pszczółka, tutaj kwiatek – o różowy! Z kopca wyszedł krecik mały obok niego idzie mrówka Na rumianku w krasnej sukni przycupnęła boża krówka. Nad tą łąką kolorową Zapraszają wszystkie dzieci bal wydały dziś motyle Więc zatańczmy z nimi chwilę. na temat wysłuchanego wiersz mająca na celu uaktywnienia myślenia dzieci, pytania kierowane do dzieci: – O kim jest wierszyk? –Wymień ich Gdzie mieszkają zwierzątka? dużego obrazka przedstawiającego wiosenną łąkę i jej mieszkańców dzieci nazywają zwierzątka, przeliczają, określają gdzie się znajdują /np. na listku, pod listkiem, obok listka itp./ ruchowo-artykulacyjna Nauczycielka zachęca dzieci do zabawy. Objaśnia że ich zadaniem będzie naśladowanie sposobu poruszania się i głosu zwierząt, które zobaczą na obrazkach. Są to zwierzęta żyjące na łące -motyl, bocian, żaba, cykada, pszczoła. portretów owadów- zagadki W czarne kropeczki spódniczkę ma siada na trawie panienka ta. /biedronka/ Lekko unoszą się nad łąką, gdy tylko zaświeci słonko mają skrzydła kolorowe i małe czułki na głowie./motyle/ Ledwie błyśnie słońce złote, słychać brzęk wesoły to dla dzieci robią miodek pracowite…/pszczoły/ wyglądu wybranych owadów: -przeliczanie odnóży, czułek , kropek -zwrócenie uwagi na zróżnicowaną budowę : głowa, tułów, odwłok -szukanie cech wspólnych : skrzydła , czułki, sześć odnóży -poszukiwanie różnic: dłuższe i krótsze czułki, kolor, kształt. rozwijająca orientację przestrzenną „Gdzie jest motyl?” Dzieci tworzą motyle z kolorowych kawałków bibuły, zwijając je pośrodku. Ustawiają motyle względem siebie według poleceń nauczyciela np. nad głową, na ramieniu , na stopie, pod kolanem. oddechowe Dzieci dmuchają na motyla na jednym wydechu jak najdłużej, ćwiczenie powtarzają kilka razy. śpiewanie piosenki „Kropki biedronki”. N-el podczas śpiewania porusza sylwetą biedronki na tle obrazka „Wiosenna łąka”. Krótka pogadanka na temat piosenki: -O kim opowiada piosenka? -Co się przydarzyło biedronce? -W jakim była nastroju biedronka? -Kogo spotkała na łące? -Co zrobimy żeby biedronka była wesoła? Dzieci wyszukują na obrazku czarne kropki biedronki, określają miejsce gdzie je zgubiła a następnie przeliczają, nauczyciel nakleja kropki. dzieci do wykonania pracy plastycznej „Biedronka na listku”/ składanka płaska z kół metodą orgiami /. Dzieci otrzymują po: -2 duże czerwone koła -1 średnie czarne koło -4 małe kółeczka Nauczyciel objaśnienia dzieciom kolejne etapy pracy: składanie koła na pół , naklejanie poszczególnych elementów biedronki na listek ,dorysowywanie czarną kredką-odnóży i czułek. za udział w zajęciach rodzicom i dzieciom. wystawy prac. Prowadząca: Katarzyna Adrian
halloween w przedszkolu scenariusz zajęć